Első Magyar Flipperklub Fórum
Üdvözlünk, Vendég. Kérlek jelentkezz be vagy regisztrálj.
2024. március 29. - 09:10:54

Jelentkezz be a felhasználóneveddel, jelszavaddal és add meg a munkamenet hosszát
Keresés:     Részletes kereső
Hungarian Pinball Open & Arcadia kiállítás -  2016 November 18-20.

http://www.flipperklub.hu/forum/index.php?topic=18252.0

51496 Hozzászólás 1421 Témában írta 495 Felhasználó
Legújabb tag: netchan
* Főoldal Súgó Bejelentkezés Regisztráció
Első Magyar Flipperklub Fórum  |  Az Első Magyarországi Flipper Klub  |  Hozzászólás a cikkekhez  |  Topic: Flipper szótár « előző következő »
Oldalak: [1] Le Nyomtatás
Szerző Téma: Flipper szótár  (Megtekintve 28540 alkalommal)
Liti
Adminisztrátor
Special
*
Offline Offline

Hozzászólások: 2302



WWW E-mail
« Dátum: 2005. november 13. - 18:11:07 »

Quote
Mindenek előtt, mi is a flipper (pinball)?

A flipper (pinball) szó valójában egy kifejezés, mely egy nagyon régi játékra utal. Eredetileg egy álló/függőleges fa játéktér (playfield) volt, amelyet különböző szögbe lehetett beállítani, így a golyó a tetejéről az aljáig gurult...

Teljes cikk a főoldalon!

http://www.flipperklub.hu/?page=90
« Utoljára szerkesztve: 2009. december 30. - 07:44:44 írta izs-49 » Naplózva
vpety
Jackpot
*
Offline Offline

Hozzászólások: 1109

Pinball fanatic


E-mail
« Válasz #1 Dátum: 2005. december 27. - 12:34:24 »

-Ezt én írtam....Istenem...
-Tessék?
Naplózva

"It will never work!"
Senor
Egyesületi Tag
Special
*
Offline Offline

Hozzászólások: 2334


Senorland


WWW E-mail
« Válasz #2 Dátum: 2006. január 05. - 21:31:35 »

Quote from: vpety
-Ezt én írtam....Istenem...
-Tessék?


Gratula..... :respect2:

üdv:El Senor De Los Anillos
Naplózva
Guest


E-mail
« Válasz #3 Dátum: 2006. április 09. - 22:14:15 »

Az end-of-stroke kapcsolóval kapcsolatos információk pontosításra szorulnak elsősorban azért, mert szervizelés közben nem árt ha az említett alphelyzetben zárt (nagyáramú bontóérintkező) és a meghúzáskor záródó ( jelzőérintkező ) szerepével pontosan tisztában vagyunk.
Nos: a kartekercs mind a régebbi, mind a flipptronikos megoldásnál kettős tekercselésű. Egy vastagabb huzalból tekercselt kismenetszámú és egy vékonyabb huzalból tekercselt nagymenetszámú tekercsből áll. (kivéve a DATA EAST gépeket). Ez a két tekercs egymással sorba van kötve, a sorosítás is ki van vezetve, ezért van a kartekercsnek 3 kivezetése. Nem a cikkben írt nagyobb és alacsonyabb feszültségű megtáplálást alkalmazzák a meghúzás/benntartás megoldására. A behúzásnál szükséges magasabb áramfelvétellel előidézhető nagyobb fluxus és a benntartásnál elegendő kis áramfelvétellel előidézhető kisebb fluxus előidézéséhez is ugyanakkora (kb 50 V-os) feszültséget kapcsol az elektronika a kartekercsekre.
Csakhogy (!)  
A meghúzás pillanatában a bontóérintkező még zárva van és ami itt a lényeg (!!!) ez az érintkező nemes egyszerűen rövidre zárja a vékony huzalos nagymenetszámú tekercset. Így a kismenetszámú tekercsen nagy áram tud folyni és létrehozza a vasmag behúzásához szükséges erős mágnesteret (nagy fluxust). Amikor a vasmag eléri a behúzott véghelyzetet, a rövidzár oldásra kerül, a kismenetszámú tekercs ezáltal sorba kapcsolódik a nagymenetszámúval, az áramfelvétel a tizedére csökken. Továbbá zárásra kerül a kispogácsás jelző érintkező, amely a  régebbi gépekben az érintkezőmátrixra van kötve és az elektronika felé jelzi a behúzott állapotot. Jelét klf célokra hasznosítják, általában a szorzó lámpák léptetésére használják. A flipptronikos konstrukcióknál a flipptroniknak jelzi vissza a behúzás megtörténtét. A fliptronikos gépeknél a bontóérintkező szerepét nagyáramú kapcsoló tranzisztor veszi át.
A fentiekben leírtak alól a csak DATA gépek kivételek. Azokban a kartekercs nem dupla, csak két kivezetése van és ott tényleg a feszültségváltással oldják meg az áramfelvétel lecsökkentését.
 Üdvözlettel : Zozó
Naplózva
Tyutyu
Special
*
Offline Offline

Hozzászólások: 2341


Dr. Zaccaria


WWW E-mail
« Válasz #4 Dátum: 2006. április 09. - 23:45:51 »

Ja és ha az 50V összeér valahogyan a kispogácsás jelzőérintkezővel ( általában a mátrix áramkörben ) akkor van gáz ...
Naplózva




"A Zaccaria név megint szép lesz, méltó régi nagy híréhez !"
Rimo
Guest


E-mail
« Válasz #5 Dátum: 2006. április 13. - 00:12:32 »

aham ez mind szép és jó
találós kérdés akkor minek van az eos a gépekben? (na megmondjam szabad a gazda?)
(nem nem a szorzó meg mindenféle baromságok miatt)
olvasott emberek előnyben..

én kérek elnézést V.Péter nevében is
bár legalább ő vette a fáradságot és nekiállt átbújt rengeteg.....
rengeteg.... angol technikai szöveget hogy egy cikk felkerülhessen az oldalunkra
(szabad másnak is ez nem kiváltság)
amugy ez a szótár az olyan ecceri embereknek szól akik kb annyit tudnak hol lehet bekapcsolni a gépet de égnek a vágytól hogy többet tudjanak (gondolom te sem a darlingtonnál kezdted)
Naplózva
Guest


E-mail
« Válasz #6 Dátum: 2006. április 18. - 07:47:35 »

Üdvözöllek Rimo !

Nos nem a Darling Tóninál kezdtem. Öt évesen vacakoltam a laposelemmel meg a zseblámpa ízzóval és figyeltem meg  a soros és a párhuzamos kapcsolás közti külömbséget. Így kezdtem. Az első csöves erősítőmet 13 évesen építettem. Az első tranzisztoros orgonámat 17 évesen kezdtem építeni, másfél év alatt készült el, máig működik. Az édesapám villamossági szervizében nöttem fel. Én nem fociztam gyerekkoromban, nekem villanymotorokat kellett tekercselnem már tíz éves koromban. Aztán tanultam, tanultam a villamosmérnökségig. Mindezt nem azért írtam le, hogy futtassam magam, csak hát Te kérdezted.
Flipperen 35 évvel ezelőtt játszottam először. Azóta tart  a szerelem.
A magyarországi flipper üzemeltetés fénykorában - 90-től 94-ig működtettem Pécsett egy játékautomata szervízt. 7 alkalmazottam volt és 350 gépre volt javítási szerződésünk. Több ezer flipper hibát hárítottm már el. És néhény szervízkönyvet is lefordítottm már. Nekem speciel ez nem volt fáradtság. Azt azért megsúgom neked, hogy a szervízkönyvekben is van néhány hiba.
Ne kérj elnézést a V.Péter nevében, nem bántotta őt senki. Nem is az érdemeit kissebítebdő volt a hozzáfűzni valóm az írásához. Csupán csak pontosítani, kiegészíteni szándékoztam az írását. Pontosan Te írtad, vannak itt olyan "ecceri" emberek akik égnek a vágytól, hogy többet tudjanak. Na látod ! Ezért bátorkodtam írni, mert ebben bíztam, hogy vannak itt ilyen emberek ! Nem okostojáskodni akartam !
Az általad feltett találóskérdésre várom a választ. Bár megjegyzem a szorzók használata nem baromság. Ha már játszottál flipperen akkor tudod mire jó.
A V.Péternek és a többieknek is elismerésem amiért egy letűnőben lévő szórakozási és játékkultúra emlékét és azok négylábú képviselőit ilyen szeretettel ápolják. Csak igy tovább !!!
A PINBALL FOREVER !
Naplózva
vpety
Jackpot
*
Offline Offline

Hozzászólások: 1109

Pinball fanatic


E-mail
« Válasz #7 Dátum: 2006. április 18. - 08:07:44 »

Quote from: FLIPPER DOKTOR
...Csupán csak pontosítani, kiegészíteni szándékoztam az írását. Pontosan Te írtad, vannak itt olyan "ecceri" emberek akik égnek a vágytól, hogy többet tudjanak.

Az írás egy angol nyelvű oldal fordításából született Én kérek "elnézést" amiért fentebb azt írtam, hogy én írtam. Én "fordítottam" lett volna a helyes, csak már kijavítani nem lehetett...
MINDEN pontosító szándékú hozzászólást szívesen veszek/vennék egyébként, hiszen így tanulnám meg a "szakmát". Valójában azonban a fontosabb tippeket/trükköket kénytelen vagyok külföldi oldalakról ellesni, hisz a környezetemben senki nincs aki szívesen segítene. SŐT...
Naplózva

"It will never work!"
HEAD
Egyesületi Tag
Special
*
Offline Offline

Hozzászólások: 2739



E-mail
« Válasz #8 Dátum: 2006. április 18. - 09:27:44 »

Quote from: FLIPPER DOKTOR
Üdvözöllek Rimo !

Nos nem a Darling Tóninál kezdtem. Öt évesen vacakoltam a laposelemmel meg a zseblámpa ízzóval és figyeltem meg  a soros és a párhuzamos kapcsolás közti külömbséget. Így kezdtem. Az első csöves erősítőmet 13 évesen építettem. Az első tranzisztoros orgonámat 17 évesen kezdtem építeni, másfél év alatt készült el, máig működik. Az édesapám villamossági szervizében nöttem fel. Én nem fociztam gyerekkoromban, nekem villanymotorokat kellett tekercselnem már tíz éves koromban. Aztán tanultam, tanultam a villamosmérnökségig. Mindezt nem azért írtam le, hogy futtassam magam, csak hát Te kérdezted.
Flipperen 35 évvel ezelőtt játszottam először. Azóta tart  a szerelem.
A magyarországi flipper üzemeltetés fénykorában - 90-től 94-ig működtettem Pécsett egy játékautomata szervízt. 7 alkalmazottam volt és 350 gépre volt javítási szerződésünk. Több ezer flipper hibát hárítottm már el. És néhény szervízkönyvet is lefordítottm már. Nekem speciel ez nem volt fáradtság. Azt azért megsúgom neked, hogy a szervízkönyvekben is van néhány hiba.
Ne kérj elnézést a V.Péter nevében, nem bántotta őt senki. Nem is az érdemeit kissebítebdő volt a hozzáfűzni valóm az írásához. Csupán csak pontosítani, kiegészíteni szándékoztam az írását. Pontosan Te írtad, vannak itt olyan "ecceri" emberek akik égnek a vágytól, hogy többet tudjanak. Na látod ! Ezért bátorkodtam írni, mert ebben bíztam, hogy vannak itt ilyen emberek ! Nem okostojáskodni akartam !
Az általad feltett találóskérdésre várom a választ. Bár megjegyzem a szorzók használata nem baromság. Ha már játszottál flipperen akkor tudod mire jó.
A V.Péternek és a többieknek is elismerésem amiért egy letűnőben lévő szórakozási és játékkultúra emlékét és azok négylábú képviselőit ilyen szeretettel ápolják. Csak igy tovább !!!
A PINBALL FOREVER !



Kedves FLIPPER DOKTOR!

Köszönjük építő hozzászólásodat, reméljük a jövőben is figyelemmel kiséred a fórumot .

Nekem jelenleg 9 gépen van több közülük sérült és én is égek a vágytól , hogy minél többet saját kezűleg javíthassak meg. Nálam a játék egyenértékű a felújítási munkával.

iHEAD
Naplózva


   LET THERE BE PINBALL !
Guest


E-mail
« Válasz #9 Dátum: 2006. április 18. - 12:08:52 »

MINDEN pontosító szándékú hozzászólást szívesen veszek/vennék egyébként, hiszen így tanulnám meg a "szakmát". Valójában azonban a fontosabb tippeket/trükköket kénytelen vagyok külföldi oldalakról ellesni, hisz a környezetemben senki nincs aki szívesen segítene. SŐT...[/quote]

Kedves vpety !

A szervizes szakmákban általában jellemző sajnos az, hogy mindenki igyekszik titokban tartani azokat a tapasztalatokat amiket összegyűjtött munkája során. Én akkor amikor a szervízt müködtettem, gondosan ügyeltem arra, hogy ne képezzem ki a saját konkurrenseimet és az alkalmazottak csak egy-egy szeletet ismerjenek meg az egészből. Jellemző továbbá a szervizes szakmákra az is, hogy amihez nem értenek, azt elmisztifikálva, lila ködbe öltöztetve megmagyarázzák a környezetnek.
Csakhogy ez az oldal, ez a klub nem erről szól. Itt olyan emberek vannak akik szerelmesei valaminek, nevezetesen a flippereknek. Továbbá a flipper szervizelés ma már sajnos nem üzleti tényező, nem megélhetési lehetőség (köszönhetően a bokros csomagnak  /remélem elég kis betűvel írtam/).
Ezért kedves Péter és tisztelt többiek, SZÍVESEN SEGÍTEK HA TUDOK !
Bár még üzemeltetek négy gépet - és azokat meg is javítom ha elromlik -
már kopik a tudásom. Erősen kopik. Forduljatok hozzám nyugodtan kérdésekkel. Lehet, hogy konkrét megoldást nem tudok súgni, de valamilyen fogódzót vagy ötletet adhatok amin el lehet indulni. Ez ma már nem üzleti kérdés nálam. Én rengeteg hibával találkoztam már ! Azt azonban be kell vallanom, a GOTTLIEB-okhoz nem sokat konyítok. Valahogy  nem nagyon volt ilyen gép a kuncsaftjaim birtokában. És a GOTTLIEB Magyar kereskedelmi képviselete is az utolsóként lépett a palettára annak idején ezért nem is nagyon terjedt el az üzemeltetők körében.

Üdvözlettel és tisztelettel: Zozó  :beer:
A PINBALL FOREVER !
Naplózva
EdHunTer
Ball 3 locked
*
Offline Offline

Hozzászólások: 164



E-mail
« Válasz #10 Dátum: 2006. április 18. - 12:28:21 »

Hat oszinten szolva a Gottlieb system-3as gepei (a williamssel egykoruak) elegge atombiztosra sikerultek. Bar a jetekok maguk nem voltak a legjobbak de az elektronikajuk az golyoallo... Reszben ezert is van hogy alig lehet dokumentaciot talalni roluk mert alig kell hozzajuknyulni elektronikailag meg szinte semmit... na mondjuk az is kozrejattszik hogy a gottlieb jokgok tulajdonosai meg az ipdb-rol is bevonattak a feltett manualokat hogy az copyright serto...
A gottliebok meg annyira nem jok hogy megvegye hozzajuk a manualt az ember ha gaz van mindenki inkabb belezi oket...
Azert ha valaki tud keriteni egy street fighter 2-t az erdekelne ^^
Naplózva

You unlock this door with the... POWERBALL!
[img:11ef80a7a6]http://www.pinball.com/archives/doho/harry.gif[/img:11ef80a7a6]
http://pinballparts.atw.hu
Vis Major
Ball 3 locked
*
Offline Offline

Hozzászólások: 177



E-mail
« Válasz #11 Dátum: 2006. április 18. - 15:19:57 »

Akkor ezek szerint én rendkívül szerencsésnek mondhatom magam a Freddy eredeti manualjával a kezemben...   :mosoly:
Naplózva

Hö!
______________

I'LL BREAK YOUR FINGERS NEXT TIME!!!
Tyutyu
Special
*
Offline Offline

Hozzászólások: 2341


Dr. Zaccaria


WWW E-mail
« Válasz #12 Dátum: 2006. április 18. - 15:56:24 »

Quote from: FLIPPER DOKTOR
MINDEN pontosító szándékú hozzászólást szívesen veszek/vennék egyébként, hiszen így tanulnám meg a "szakmát". Valójában azonban a fontosabb tippeket/trükköket kénytelen vagyok külföldi oldalakról ellesni, hisz a környezetemben senki nincs aki szívesen segítene. SŐT...


Kedves vpety !

A szervizes szakmákban általában jellemző sajnos az, hogy mindenki igyekszik titokban tartani azokat a tapasztalatokat amiket összegyűjtött munkája során. Én akkor amikor a szervízt müködtettem, gondosan ügyeltem arra, hogy ne képezzem ki a saját konkurrenseimet és az alkalmazottak csak egy-egy szeletet ismerjenek meg az egészből. Jellemző továbbá a szervizes szakmákra az is, hogy amihez nem értenek, azt elmisztifikálva, lila ködbe öltöztetve megmagyarázzák a környezetnek.
Csakhogy ez az oldal, ez a klub nem erről szól. Itt olyan emberek vannak akik szerelmesei valaminek, nevezetesen a flippereknek. Továbbá a flipper szervizelés ma már sajnos nem üzleti tényező, nem megélhetési lehetőség (köszönhetően a bokros csomagnak  /remélem elég kis betűvel írtam/).
Ezért kedves Péter és tisztelt többiek, SZÍVESEN SEGÍTEK HA TUDOK !
Bár még üzemeltetek négy gépet - és azokat meg is javítom ha elromlik -
már kopik a tudásom. Erősen kopik. Forduljatok hozzám nyugodtan kérdésekkel. Lehet, hogy konkrét megoldást nem tudok súgni, de valamilyen fogódzót vagy ötletet adhatok amin el lehet indulni. Ez ma már nem üzleti kérdés nálam. Én rengeteg hibával találkoztam már ! Azt azonban be kell vallanom, a GOTTLIEB-okhoz nem sokat konyítok. Valahogy  nem nagyon volt ilyen gép a kuncsaftjaim birtokában. És a GOTTLIEB Magyar kereskedelmi képviselete is az utolsóként lépett a palettára annak idején ezért nem is nagyon terjedt el az üzemeltetők körében.

Üdvözlettel és tisztelettel: Zozó  :beer:
A PINBALL FOREVER ![/quote]

Ezzel valahogyan én is igy vagyok, de szerintem minden szerelő.
Amúgy isten hozott köztünk, nem árt ha több szerelő is van a fórumon ...

Üdv :
Naplózva




"A Zaccaria név megint szép lesz, méltó régi nagy híréhez !"
Rimo
Guest


E-mail
« Válasz #13 Dátum: 2006. április 18. - 17:24:58 »

akkor én értettem félre bocs

amugy meg az információnak ma már ára van ezért is nem szereti senki
kiadni :-)

marvin bácsi azt irja a találós kérdéssel kapcsolatban mer nem az anyám tejével szívtam magamba én se hogy a visszapattanó golyónál van szerepe az eosnak (meg a TZ nél a pause módban sőt figyelmeztet a
leirás arra hogy nem 100 as eosal semmiképp ne használd)

ui:bocs hogy nem esek hasra a szakírányú tudásodtól csak sokan modták már nekem hogy igy tesznek meg ugy tesznek az ügy érdekében
aztán maradnak a kivételek..akik erősítik a szabályt ...
Naplózva
HEAD
Egyesületi Tag
Special
*
Offline Offline

Hozzászólások: 2739



E-mail
« Válasz #14 Dátum: 2006. április 18. - 21:01:23 »

Quote from: FLIPPER DOKTOR
MINDEN pontosító szándékú hozzászólást szívesen veszek/vennék egyébként, hiszen így tanulnám meg a "szakmát". Valójában azonban a fontosabb tippeket/trükköket kénytelen vagyok külföldi oldalakról ellesni, hisz a környezetemben senki nincs aki szívesen segítene. SŐT...

Bár még üzemeltetek négy gépet - és azokat meg is javítom ha elromlik -
már kopik a tudásom. ...


Üdvözlettel és tisztelettel: Zozó  :beer:
A PINBALL FOREVER !


És melyek azok a gépek (4db)?
Naplózva


   LET THERE BE PINBALL !
Guest


E-mail
« Válasz #15 Dátum: 2006. április 18. - 22:02:53 »

A 4 gép: FISH TALES, INDIANA JONES, ADDAMS FAMILY, STAR TREK
A garázsba várja még jobb sorsát egy STAR WARS is. Annak volt egy olyan hibája amivel nem boldogultam. Játék közben beírt magának mindig néhány kreditet. Ezért otthoni játékra még alkalmas lehet, de kihelyezni így nem lehet. Kicseréltem mindent aminek ehhez a hibához köze lehet, de a hiba köszöni szépen maradt. Aztán egy csomó cuccot kiszedegettem belőle másik gépekhez. Egyszer talán majd újra életre lehelem. Az Addamsom volt érdekes eset. 4 éves korában kapott szélütést a cpu-ja, aztán 8 évet porosodott egy raktárban. Most éli második gyerekkorát. Ő lészen az a gép amit megtartok öregkoromra. Az Addams a flipperek flippere !
Naplózva
NONO
Egyesületi Tag
Extra Ball is lit
*
Offline Offline

Hozzászólások: 435



E-mail
« Válasz #16 Dátum: 2006. április 19. - 20:09:12 »

Quote from: FLIPPER DOKTOR
A 4 gép: FISH TALES, INDIANA JONES, ADDAMS FAMILY, STAR TREK
A garázsba várja még jobb sorsát egy STAR WARS is. Annak volt egy olyan hibája amivel nem boldogultam. Játék közben beírt magának mindig néhány kreditet. Ezért otthoni játékra még alkalmas lehet, de kihelyezni így nem lehet. Kicseréltem mindent aminek ehhez a hibához köze lehet, de a hiba köszöni szépen maradt. Aztán egy csomó cuccot kiszedegettem belőle másik gépekhez. Egyszer talán majd újra életre lehelem. Az Addamsom volt érdekes eset. 4 éves korában kapott szélütést a cpu-ja, aztán 8 évet porosodott egy raktárban. Most éli második gyerekkorát. Ő lészen az a gép amit megtartok öregkoromra. Az Addams a flipperek flippere !


Szerintem tartsd + mind a 4-et! Késöbb még örülni fogsz, hogy nem adtál túl rajtuk!

Üdv.
Naplózva

NONO

www.nor-bika-421.wbh.hu

Williams/Bally flipperek 1980-1995ig és egy szem Gottlieb.
Rimo
Guest


E-mail
« Válasz #17 Dátum: 2006. április 19. - 20:33:51 »

hát azért szerintem a fish az nem egy egetrengető én speciel nem szeretem
Naplózva
NONO
Egyesületi Tag
Extra Ball is lit
*
Offline Offline

Hozzászólások: 435



E-mail
« Válasz #18 Dátum: 2006. április 19. - 21:30:50 »

Nekem bejön!  :mosoly:

Üdv.
Naplózva

NONO

www.nor-bika-421.wbh.hu

Williams/Bally flipperek 1980-1995ig és egy szem Gottlieb.
Liti
Adminisztrátor
Special
*
Offline Offline

Hozzászólások: 2302



WWW E-mail
« Válasz #19 Dátum: 2010. november 19. - 09:06:49 »

Vptey!

Ezt a cikket nem akarod folytatni?
Naplózva
vpety
Jackpot
*
Offline Offline

Hozzászólások: 1109

Pinball fanatic


E-mail
« Válasz #20 Dátum: 2010. november 23. - 12:07:55 »

Többször majdnem nekiveselkedtem, de mindig elvérzett a dolog.
Megkeresem a forrást (azt sem tudom, hogy file-ból, vagy nyomtatásból fordítottam) és folytatom.
Naplózva

"It will never work!"
Oldalak: [1] Fel Nyomtatás 
Első Magyar Flipperklub Fórum  |  Az Első Magyarországi Flipper Klub  |  Hozzászólás a cikkekhez  |  Topic: Flipper szótár « előző következő »
Ugrás:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 2.0.19 | SMF © 2001-2006, Lewis Media
Magyar fordítás: SMF Magyarország
Szabványos XHTML 1.0! Szabványos CSS!